Kőolajszármazékok
Beletartozik az izopropil-alkohol (izopropanol), a metil-alkohol (vagy metanol), butil alkohol (butanol), etil-alkohol (etanol) és a vazelin. Találkozhatunk velük bőrfeszesítő krémekben, parfümökben és kölnikben.
Szulfát alapú összetevők
Például a nátrium laureth vagy lauril szulfát (sodium laureth sulfate), nátrium lauryl éter szulfát és hasonló kombinációk, erősen szárító hatású vegyületek. Samponokban, tus- és habfürdőkben, mosószerekben gyakoriak, egyéb anyagokkal, például tisztítószerekkel reakcióba lépve rákkeltő nitrátok és dioxidok szabadulhatnak fel.
Propilén-glikol, polietilén-glikol (PEG vagy eth. jelöléssel ellátott anyagok)
Emulgeálószerek, például a testápolókban előforduló etilén-glikol és a mindenben (dezodor, szempillaspirál, hintőpor, after-shave és társaik) megtalálható propilén-glikol. Védtelenné tesik a bőrt, eltömítik a pórusokat. Egyes bőrbetegségek esetén kifejezetten kerülni kell használatukat.
Formaldehid és parabén származékok
Például butilparabén, etilparabén, metilparabén, propilparabén, naptejek, samponok, borotválkozóhabok, fogkrémek, körömápolószerek tartalmazzák. A parabének allergiás reakciót válthatnak ki, illetve hormonális problémákat okozhatnak. A formaldehid rákkeltő hatású és irritálja a nyálkahártyát.
Szintetikus festékek
Ólom acetát tartalmuk miatt mérgezőek, kizárólag hajfestésre alkalmasak.
Mesterséges illatanyagok
Kerüljük a parfümöket, kölniket, amelyeknek a márkavédelem érdekében nem kötelező feltüntetniük az összetevők listáját.
Forrás: thedailygreen.com