Az első a fémek újrahasznosítási arányának lehetőségeit mutatja be. Mindössze 18 féle fém 50%-át hasznosítják újra, miközben a többség újrahasznosítási aránya az 1%-ot sem éri el.
Az ENSZ Fenntartható Fejlődési Bizottsága által kiadott második jelentés rávilágít, hogy a jelenlegi állapotok fennmaradásával az erőforrások fogyasztása 2050-ig a háromszorosára nő, elérve a 140 milliárd tonna ásvány, fosszilis üzemanyag, biomassza és érc felhasználást,
Ha el akarjuk kerülni a globális erőforrásválságot, drasztikusan csökkentésre, illetve a jövőbeli erőforrás-fogyasztás tudományos alapokon nyugvó meghatározására lesz szükség.
A két jelentés felszólítja a törvényhozókat és politikusokat, hogy növeljék az újrahasznosítás arányát, és csökkentsék az erőforrások pazarlását.
„Ezek a jelentések hangsúlyozzák, hogy a gazdaságot sürgősen energia-hatékonyabbá kell alakítani,” - mondta Janez Potočnik, az Európai Bizottság környezetvédelmi biztosa. „Óriási kihívások előtt állunk, de bízom benne, hogy le tudjuk küzdeni őket.”
A Bizottság hamarosan befejezi az Energia Útitervet, amely meghatározza az átalakításhoz szükséges hátteret, és előkészíti a további lépéseket. „Valós tárgyalásokat kell folytatni a tagállamokkal, mert a döntés olyan fontos területeket érint, mint az adórenszer reformjai és a szakszerűtlen támogatások megszüntetése. Ezen kívül örömmel fogadunk minden, az újrahasznosítás növelésére vonatkozó felhívást.”
Az ipar a nyersanyaghiány és a magas árak miatt aggódik, ennek ellenére a kritikus fémeknek körülbelül egy százalékát hasznosítják újra, a többit egyszerűen kiselejtezik a termékkel együtt.
A jelentés felhívja a figyelmet, hogy ez a gyakorlat a ritka, különleges, vagy kritikus fémeket hamarosan a modern technológia számára elérhetetlenné teszi. A vas, réz, acél, aluminium, ólom és bádog újrahasznosítása ezzel szemben világviszonylatban eléri a 25-75% közötti arányt.
Az újrahasznosítási arány javítása jobb begyűjtéssel és a háttér-infrastruktúra kiépítésével több millió, ha nem milliárd tonna üvegházhatású gáz kibocsátását spórolná meg, és számottevően növelné a munkahelyek számát, különösen a fejlődő országokban. A fémek újrafeldolgozása akár tízszer olyan hatékony, mint a nyers ércekből való előállítás.
A három lehetséges forgatókönyv közül a legbátrabb arra szólítja fel a fejlett országok lakosságát, hogy a fejenkénti erőforrás-felhasználást a jelenlegi éves 16 tonna kétharmadával csökkentsék, míg a többi tartsa a jelenlegi szintet. Így a fogyasztás 2050-ben is megtarthatja a az ezredfordulós szintet.
Forrás: clickgreen.org.uk